Podpowiadamy gdzie w Bodrum znajdziesz hotel na swoje wymarzone wakacje

Planujesz wakacje w Bodrum i zastanawiasz się który hotel wybrać?

Przed tym dylematem staje każdy.  Nie powiemy Ci, który hotel  zarezerwować. Nie znamy Twoich oczekiwań, budżetu, i nie wiemy czym się kierujesz przy wyborze. Polecamy udać się do profesjonalnego biura podróży. Oni doradzą, który hotel spełni Twoje wymagania.  Ten wpis jest po to, by powiedzieć Ci w której części Bodrum powinieneś szukać swojego hotelu.  Gdzie są najładniejsze plaże? Gdzie kwitnie życie nocne? Gdzie będzie najkrótszy transfer? Podpowiadamy którą dzielnicę Bodrum wybrać. 

Jest tylko jedno takie miejsce jak Bodrum. Niektórzy twierdzą, że to najbardziej “grecka” miejscowość w Turcji. Trudno się nie zgodzić, gdy po raz pierwszy ujrzymy te malownicze zielone wzgórza z białymi domkami. Nie dziwi więc rosnąca z roku na rok popularność tego kurortu. Nie tylko wśród turystów z zagranicy. Bodrum jest również niezwykle popularne wśród Turków. Kurort położony jest na półwyspie, o tej samej nazwie.  Miasto składa się z kilkunastu dzielnic z których każda jest nieco inna. 

Poniżej krótki przewodnik po dzielnicach Bodrum:

GÜMBET  słynne życie nocne.  Dzielnica położona najbliżej Bodrum, bo zaledwie 3 km od centrum. Można wybrać się na spacer, mijając po drodze Wzgórze Wiatraków, czyli jeden z symboli Bodrum. Będąc w Gümbet mamy dostęp do typowo turystycznej infrastruktury. Znajduje się tu mnóstwo sklepów odzieżowych i z pamiątkami, barów na plaży, restauracji, klubów i dyskotek. Jeśli interesują Cię imprezy, to nie ma bardziej rozrywkowego miejsca na półwyspie!

BITEZ  królestwo mandarynek .To tu rosną mandarynki, z których słynie Bodrum! Jedna z najbardziej zielonych dzielnic. Na próżno szukać tu dużych hoteli. Zatoka Bitez to miejsce dla lubiących spokój, fanów sportów wodnych czy rodzin. Mamy też blisko do Gümbet, jeśli szukamy życia nocnego. I tam też – lub do Bodrum – warto wybrać się na przykład na zakupy. 

GÜMÜŞLÜK dla wielbicieli ryb i owoców morza NASZ WYBÓR .Niegdyś nosiło nazwę Myndos, i do dziś skrywa w morzu starożytne ruiny tej osady. Brak tutaj resortowych hoteli z All Inclusive.Miejsce nie jest popularne wśród Polaków. A my właśnie namawiamy żeby się tam koniecznie wybrać! Wielbiciele ryb i owoców morza będą wniebowzięci! Bo z takich tawern ta dzielnica słynie. Jeśli szukacie miejsca na romantyczną kolację we dwoje, uczczenie rocznicy, lub czegoś wyjątkowego, to wybierzcie się tam wieczorem.  Tysiącem barw mienią się wtedy lampy z tykw nad brzegiem morza. Po prostu bajka! 

YALIKAVAK  na bogato. Najbardziej ekskluzywna z dzielnic, z najnowocześniejszą mariną jachtową w Turcji. Zrobimy tu zakupy, wszelakie. Począwszy od pamiątek, na Armanim kończąc – i to nie „turkisz ordżinal”. Mnóstwo sklepów, centrum handlowe, bazar, restrauracje, kawiarnie, pracownie artystyczne, beach bary. 

TURGUTREIS  największy bazar .Malownicza dzielnica z największym na półwyspie bazarem, który odbywa się co sobotę. W części nadmorskiej znajduje się promenada, którą dotrzemy do niewielkiego portu czy centrum. Centrum oferuje nam wybór restauracji i sklepów i kilka dyskotek. Do Bodrum mamy 20 km., dojedziemy dolmuszem jadącym co 30 min. spod sklepu Carrefour w centrum.

IÇMELER  dla tych widoków warto. Spokojna dzielnica, bez sklepów, restauracji czy barów, ale blisko centrum Bodrum. Atutem są widoki, większość hoteli położona jest kaskadowo. Nie ma tutaj szerokich plaż, raczej podesty i pomosty. Wszystkim fanom długich spacerów brzegiem morza polecamy inne miejsca. To stąd wypływają katamarany i promy na pobliskie greckie wyspy. Do Kos katamaranem w 25 minut 🙂 Zapraszamy na Kos z przewodnikiem /

ORTAKENT czyli w samym sercu półwyspu . Ortakent znaczy dokładnie „miasto w środku” i faktycznie znajduje się w połowie półwyspu.  Długa piaszczysto – żwirowa plaża spodoba się amatorom spacerów. W Ortakent znajduje się też jedna z najpiękniejszych plaż, Camel Beach – piaszczysta, z łagodnym wejściem do wody. Restauracje wzdłuż promenady spełnią kulinarne oczekiwania – wybór jest naprawdę duży. Polecamy te z owocami morza. 

AKYARLAR – z widokiem na Kos. Przy ładnej pogodzie Grecję widać stąd wyraźnie. Tutaj znajduje się piękna plaża Karaincir, uważana za jedną z najpiękniejszych w okolicy. Dzielnica przyciąga miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Akyarlar to typowa dzielnica z hotelami, kilkoma sklepami i restauracjami. Blisko stąd do Turgutreis, więc spragnionych zakupów namawiamy do wizyty na tamtejszym bazarze (sobota). To tutaj są najdłuższe transfery z lotniska, ok. 1.5h – 2h. 

GÜVERCİNLİK spokojny wypoczynek na odludziu. Z lotniska mamy niecałe 20 km, więc to tutaj dotrzemy najszybciej. Do centrum Bodrum jest ok. 20km (taxi i dolmusz). Warto się wybrać na zakupy lub do którejś z restauracji w Bodrum. Güvercinlik to ładne plaże, niezwykle malownicze widoki z hoteli, ale brak typowej infrastruktury. Poza hotelami nie ma nic.  Polecany osobom ceniącym ciszę i spokój. 

Pamiętajmy, że:

  • półwysep jest bardzo dobrze skomunikowany, więc z każdego zakątka dotrzemy do centrum dolmuszem (o komunikacji jest osobny wpis tutaj ).
  • odległości są spore, więc transfer z lotniska trwa od 15min. do ponad 2h (w zależności od liczby hoteli po drodze).
  • często odpowiadamy na pytanie : ile się jedzie do Pamukkale, Efezu, czy Dalyanu z naszego hotelu? Różnice w długości jazdy do tych atrakcji mogą wynosić nawet 1h.
  • zasada jest taka: im bliżej hotel znajduje się lotniska, tym bliżej będzie do Pamukkale, Efezu, Dalyanu.

Do zobaczenia w Bodrum!

3 sposoby na dostęp do Internetu w Turcji

Internet w Turcji - jak nie stracić pieniędzy, jaką wybrać sieć?

Wakacje bez Internetu?  Marzenie wielu 😊  Często jednak musimy mieć łączność ze światem. Poniżej kilka informacji, które mogą się przydać podczas pobytu w Turcji.

Turcja nie należy do UE i koszty związane z roamingiem mogą nam popsuć humor po wakacjach.  Przed wylotem, albo zaraz po wylądowaniu WYŁĄCZAMY transmisję danych.  Jeśli tego nie zrobimy, a zaktualizuje się automatycznie np. jakaś aplikacja, to płaczemy i płacimy. Większość hoteli ma Wi-Fi, ale różnie z nim bywa, więc jeśli zależy nam na byciu ONLINE non stop, to mamy takie opcje :

TURECKA KARTA SIM  

Mamy 3 główne sieci: Turkcell, Vodafone i Turk Telekom. Czwartą siecią jest jeszcze BIM Cell. Można ją kupić w marketach BIM, ale nie jesteśmy przekonane – aktywacja nie jest natychmiastowa, często trwa 1- 3 dni; zaletą jest niska cena – jeśli zostajemy w Turcji dłużej niż tydzień i możemy poczekać na aktywację to rozwiązanie może się sprawdzić. Jeśli chcemy mieć Internet od razu, mamy do dyspozycji 3 pozostałe sieci.

  • NIE KUPUJEMY karty na lotnisku. Przepłacimy nawet dwu-trzykrotnie Nie kupujemy też kart z nieznanego źródła. W Turcji jest obowiązek rejestracji karty. Niezarejestrowana karta może zostać wyłączona.
  • Kartę kupujemy w autoryzowanym punkcie. W Bodrum, w centrum, przy głównej ulicy prowadzącej z dworca do Zamku znajdziecie salony wszystkich sieci. Obowiązkowo zabieramy paszport lub dowód w celu rejestracji karty.

Którą sieć wybrać?  Oferta sieci się zmienia, plus w sezonie pojawiają się różne promocje. Ceny są zbliżone, raz jedna firma ma jakieś pakiety taniej, raz druga. Typowe pakiety dla turystów ma Turkcell i Vodafone. Cena za kartę wraz z pakietem Internetu ok. 20GB, minutami i smsami to ok. 650 -800 tl (ok. 130 – 160 pln). Minuty i smsy dotyczą numerów tureckich. Jeśli chcemy zadzwonić na polski numer lub wysłać SMS musimy dokupić dodatkowe usługi. Nasz karta będzie aktywna przez około 30 dni. Jeśli nie będziesz używać karty przez 3 miesiące zostanie wyłączona.

WYNAJMUJEMY INTERNET OD XOXO WiFi

XOXO WiFi to mały, mobilny router, który zapewnia dostęp do zasięgu wszystkich operatorów lokalnych w Turcji. Przemieszczając się po kraju, router automatycznie przełączy nas do silniejszej sieci. Prócz tego, że jest to najszybszy możliwy internet w Turcji, www.xoxowifi.com to plusem XOXO WiFi jest również to, że jest najbezpieczniejszym internetem. Ponadto korzystać z niego można za pomocą każdego modelu telefonu, laptopa, tabletu itp. Do jednego routera może podłączyć się do 5 urządzeń jednocześnie, tak więc nie tracimy własnego numeru telefonu. XOXO WiFi działa w ponad 150 krajach na całym świecie i możemy je wynająć na kilka dni podróży lub kupić na własność.
https://xoxowifi.com/pl/program-afiliacyjny

KARTA ESIM 

To alternatywne rozwiązanie dla zakupu tureckiej karty sim. Najpopularniejszą firmą jest AIRALO. To rozwiązanie jest tańsze niż pakiety tureckich operatorów. Ale ma jedną wadę: nie wszystkie modele telefonów obsługują wirtualne karty sim. Warto sprawdzić czy nasz telefon ma taką opcję.

Życzymy oczywiście wakacji bez Internetu 😎

#internet #internetwturcji #telefon #kartasim

Internet w Turcji - jak nie stracić pieniędzy, jaką wybrać sieć?

Bazary i zakupy w Bodrum

Bazar w Turcji. Zakupy w Turcji. Lokalne bazary w Turcji.

Większość z nas nie wyobraża sobie wakacji w Turcji bez wizyty na lokalnym bazarze. I słusznie! Same namawiamy, wybrać się na bazar i poczuć ten klimat. Na tutejszych bazarach sprzedaje się głównie produkty spożywcze: warzywa, owoce, oliwy, sery, miody, oliwki, przyprawy itp. Odzież czy inne artykuły są  dodatkiem. Dlatego podpowiadamy gdzie najlepiej się udać by zrobić zakupy odzieżowe. Poniżej rozpiska bazarów w poszczególnych dzielnicach:

BODRUM – bazar znajduje się przy dworcu autobusowym w centrum. Dotrzemy tu dolmuszem z każdego miejsca na półwyspie. Wysiadamy na ostatnim przystanku dolmusza.  We wtorek bazar odzieżowy, w piątek bazar spożywczy. 

Poza tym bazarem w centrum Bodrum, przy Zamku św. Piotra mamy bazar kryty.  To tutaj znajdziemy ubrania, buty, torebki (Dior, Chanel, Versace, Gucci i wszelkie inne „turkisz ordżinal”), pamiątki, wyroby ceramiczne, kosmetyki, itp. Jest czynny od rana (ok. 10.00) do późnych godzin wieczornych w sezonie.  Jeśli nie jesteście fanami podróbek to w centrum Bodrum jest sporo sklepów odzieżowych tureckich sieci, m.in. Mudo, Mavi, De Facto, LC Waikiki, Jimmy Key. Znajdziecie tam dobrej jakości produkty w cenach niższych niż w Polsce (nie targujemy się!).

 

  • Içmeler– nie ma swojego bazaru, najbliższy w Bodrum 
  • Gümbet – niedziela, głównie spożywczy
  • Bitez – czwartek, głównie spożywczy
  • Yalıkavak – czwratek, spożywczy
  • Akyarlar – nie ma swojego bazaru, najbliższy w Turgutreis 
  • TURGUTREIS (największy w okolicy) – sobota, spożywczy i tekstylny
  • Ortakent – środa, głównie spożywczy

Pamiętajmy, że na takich spożywczych bazarach ceny podane są w LIRACH i często NIE MA możliwości płatności kartą.

Na półwyspie znajdują się również centra handlowe, jeśli szukamy też znanych zachodnich marek. Mamy do wyboru Oasis w dzielnicy Gümbet, Midtown w Ortakent, i galerię z wieloma ekskluzywnymi sklepami w marinie Yalıkavak.

Udanych zakupów.

Do zobaczenia w Bodrum!

Twoje finanse, waluta i wydatki w Turcji (cz. 1)

Jakiej waluty używać w Turcji? Czy płacić kartą?

Dziś będzie konkret. Porozmawiamy o pieniądzach ! Nie ma dnia, ażeby nie padło pytanie :  jaką walutę zabrać do Turcji? Czy warto korzystać z karty? Jeśli tak to jakiej? Tak naprawdę to nie ma jednej dobrej odpowiedzi, zwłaszcza teraz, gdy kurs liry tureckiej jest tak niski, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. No to jakie mamy opcje? 

ZAWSZE WARTO MIEĆ LOKALNĄ WALUTĘ 

Dlaczego? Na pewno przyda się na bazarach, w niektórych dolmuszach, taksówkach (wpis o transporcie w Bodrum – tutaj), biletomatach, czy sklepach gdzie nie ma opcji płatności kartą.  W miejscowościach turystycznych można płacić dolarami i euro, ale kurs będzie na pewno z korzyścią dla sprzedawcy, a nie dla nas. No i reszta wydana nam zostanie w lirach. 

Skąd wziąć lirę? Można kupić w kantorach w Polsce (raczej tylko w dużych miastach).Łatwiej i korzystniej jest kupić euro lub dolary i je wymienić w Turcji na liry. Kantorów w kurortach jest dużo. Jeśli chcemy wymienić walutę w banku, musimy mieć przy sobie paszport. W marketach sieci Migros możemy zapłacić w euro/dolarach, a reszta wydana zostanie nam w lirach, po bardzo korzystnym kursie.  

PŁATNOŚĆ KARTĄ 

Korzystna jest karta REVOLUT. Bez prowizji wypłacimy Revolutem pieniądze w bankomatach : Ziraat Bankasi, Halk Bank i Akbank. Pamiętajmy, że płacąc Revolutem wybieramy płatność w lirach – unikniemy prowizji. W przypadku kart wydawanych przez polskie banki – wszystko zależy od tego jakie mamy konto i warunki. Bez prowizji tureckiego banku wypłacimy pieniądze z bankomatu Ziraat Bankasi. Należy pamiętać, że używając karty do konta w PLN zawsze zostanie naliczona niewielka kwota za przewalutowanie z PLN.

EURO CZY DOLARY 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy. Jeszcze kilka lat temu w wielu miejscach widniał przelicznik 1/1 i ta sama cena $/€. Wiadomo, że dolar jako tańsza waluta bardziej nam się opłacał. Teraz, coraz częściej pojawiają się dwie różne ceny dla obu walut.

  • banknoty o nominale 500€ nie są honorowane w Turcji,
  • dolary z tak zwanymi „małymi głowami”, czyli serie sprzed 1996 nie są akceptowane. 

A co ze złotówkami? Złotówki lepiej zostawić w Polsce. Poza kilkoma wyjątkami ciężko wymienić je na liry.

Temat targowania, aktualnych cen i poradniki dotyczące tego co warto a czego nie warto kupić -jeszcze się tu pojawi.

Do zobaczenia!

#jakawaluta #cozabracdoturcji #euroczydolary #revolut 

Jestem w Bodrum! Jak podróżować po mieście i półwyspie?

Co to jest Dolmusz? Jak z niego korzystać?

Rezerwując hotel w Bodrum, pamiętajmy, że nasz hotel nie znajduje się w Bodrum. Brzmi dziwnie? Już wyjaśniamy 🙂

Bodrum to nie tylko nazwa miejscowości, ale również nazwa półwyspu na którym znajdują się inne popularne dzielnice (kiedyś miejscowości). W samym mieście Bodrum znajduje się zaledwie kilka małych miejskich hoteli, bez All Inclusive. Większe prawdopodobieństwo, że do samego Bodrum wybierzemy się po prostu któregoś dnia (zwiedzanie, zakupy), a wakacje spędzamy w Güvercinlik, Gümbet, Bitez, Ortakent, Turgutreis, Yalıkavak, czy innej dzielnicy hotelowej na półwyspie. Więcej o dzielnicach https://bodrum-wycieczki.pl/podpowiadamy-ktora-dzielnice-bodrum-wybrac/

Coraz częściej wybierając hotel w katalogu czy na stronie biura pojawia się nazwa dzielnicy i odległość od lotniska i centrum. Warto rzucić okiem na mapę, by mniej więcej wiedzieć gdzie jest nas Hotel. 

Jak dojadę do Bodrum z mojego hotelu ?

DOLMUSZEM  Każda z dzielnic oddalona jest od centrum Bodrum (Bardakci, Gümbet i Içmeler są najbliżej), ale dobrze z nim skomunikowana. Do centrum Bodrum dotrzecie bez problemu korzystając z lokalnej komunikacji, czyli tzw. dolmuszy. Dolmusze to nic innego jak busiki, jeżdzące określoną trasą, i zatrzymujące się zarówno na przystankach, jak i na nasze żądanie. Często jeżdżące bez konkretnego rozkładu, w myśl zasady : „jak przyjedzie, to będzie

  • Dolmusz w Turcji zatrzymujemy machnięciem ręki, gestem podobnym do tego, gdy łapiemy „stopa” . Taki bus jadąc często koło  hotelu, czy z głównej drogi w okolicy, zabierze nas do centrum. W centrum Bodrum znajduje się dworzec autobusowy (tur. Otogar), a na nim pętla dolmuszy. I analogicznie chcąc wrócić do hotelu udamy się dworzec, szukamy busa z nazwą naszej dzielnicy. Możma upewnić się u kierowcy, czy aby na pewno jedzie tam gdzie chcemy, podając mu nazwę naszego hotelu. Kierowcy bardzo rzadko mówią po angielsku, więc nazwa hotelu wystarczy. Przed 2020r. w dolmuszach można było płacić zawsze gotówką. 
  • Teraz część akceptuje płatność kartą zbliżeniowo (można płacić polską kartą), część gotówką. Pamiętajcie, że ceny są podane w lirach, więc warto mieć liry. Kierowca wyda nam resztę. Najgorzej wyjdziemy chcąc zapłacić w euro lub dolarach.

TAXI Taxi w Turcji jest sporo i wyglądają jak te nowojorskie – są żółte . Taxi może dla nas zamówić recepcja hotelu, albo idziemy na postój. Ceny? Cóż – chciałybyśmy napisać coś konkretnego, ale… w Turcji w ciągu roku ceny paliwa wzrosły kilkukrotnie. Zatem nie podamy cen, bo za tydzień mogą być nieaktualne. To co istotne to fakt, że taxi mają taksometry. Możemy oczywiście zapytać wcześniej o cenę i, jeśli np. zamówimy kurs w dwie strony, możemy spróbować „targowania”.

UBER, BOLT Popularne w Polsce, w Turcji niekoniecznie. W Bodrum, podobnie jak w Antalyi czy innych kurortach nie ma Ubera.

#dolmusze #komunikacja #taxi