Aleyna Tours

Jestem w Bodrum! Jak podróżować po mieście i półwyspie?

Rezerwując hotel w Bodrum, pamiętajmy, że nasz hotel nie znajduje się w Bodrum. Brzmi dziwnie? Już wyjaśniamy 🙂

Bodrum to nie tylko nazwa miejscowości, ale również nazwa półwyspu na którym znajdują się inne popularne dzielnice (kiedyś miejscowości). W samym mieście Bodrum znajduje się zaledwie kilka małych miejskich hoteli, bez All Inclusive. Większe prawdopodobieństwo, że do samego Bodrum wybierzemy się po prostu któregoś dnia (zwiedzanie, zakupy), a wakacje spędzamy w Güvercinlik, Gümbet, Bitez, Ortakent, Turgutreis, Yalıkavak, czy innej dzielnicy hotelowej na półwyspie. Więcej o dzielnicach https://bodrum-wycieczki.pl/podpowiadamy-ktora-dzielnice-bodrum-wybrac/

Coraz częściej wybierając hotel w katalogu czy na stronie biura pojawia się nazwa dzielnicy i odległość od lotniska i centrum. Warto rzucić okiem na mapę, by mniej więcej wiedzieć gdzie jest nas Hotel. 

Jak dojadę do Bodrum z mojego hotelu ?

DOLMUSZEM  Każda z dzielnic oddalona jest od centrum Bodrum (Bardakci, Gümbet i Içmeler są najbliżej), ale dobrze z nim skomunikowana. Do centrum Bodrum dotrzecie bez problemu korzystając z lokalnej komunikacji, czyli tzw. dolmuszy. Dolmusze to nic innego jak busiki, jeżdzące określoną trasą, i zatrzymujące się zarówno na przystankach, jak i na nasze żądanie. Często jeżdżące bez konkretnego rozkładu, w myśl zasady : „jak przyjedzie, to będzie

  • Dolmusz w Turcji zatrzymujemy machnięciem ręki, gestem podobnym do tego, gdy łapiemy „stopa” . Taki bus jadąc często koło  hotelu, czy z głównej drogi w okolicy, zabierze nas do centrum. W centrum Bodrum znajduje się dworzec autobusowy (tur. Otogar), a na nim pętla dolmuszy. I analogicznie chcąc wrócić do hotelu udamy się dworzec, szukamy busa z nazwą naszej dzielnicy. Możma upewnić się u kierowcy, czy aby na pewno jedzie tam gdzie chcemy, podając mu nazwę naszego hotelu. Kierowcy bardzo rzadko mówią po angielsku, więc nazwa hotelu wystarczy. Przed 2020r. w dolmuszach można było płacić zawsze gotówką. 
  • Teraz część akceptuje płatność kartą zbliżeniowo (można płacić polską kartą), część gotówką. Pamiętajcie, że ceny są podane w lirach, więc warto mieć liry. Kierowca wyda nam resztę. Najgorzej wyjdziemy chcąc zapłacić w euro lub dolarach.

TAXI Taxi w Turcji jest sporo i wyglądają jak te nowojorskie – są żółte . Taxi może dla nas zamówić recepcja hotelu, albo idziemy na postój. Ceny? Cóż – chciałybyśmy napisać coś konkretnego, ale… w Turcji w ciągu roku ceny paliwa wzrosły kilkukrotnie. Zatem nie podamy cen, bo za tydzień mogą być nieaktualne. To co istotne to fakt, że taxi mają taksometry. Możemy oczywiście zapytać wcześniej o cenę i, jeśli np. zamówimy kurs w dwie strony, możemy spróbować „targowania”.

UBER, BOLT Popularne w Polsce, w Turcji niekoniecznie. W Bodrum, podobnie jak w Antalyi czy innych kurortach nie ma Ubera.

#dolmusze #komunikacja #taxi