Aleyna Tours

Twoje finanse, waluta i wydatki w Turcji (cz. 1)

Dziś będzie konkret. Porozmawiamy o pieniądzach ! Nie ma dnia, ażeby nie padło pytanie :  jaką walutę zabrać do Turcji? Czy warto korzystać z karty? Jeśli tak to jakiej? Tak naprawdę to nie ma jednej dobrej odpowiedzi, zwłaszcza teraz, gdy kurs liry tureckiej jest tak niski, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. No to jakie mamy opcje? 

ZAWSZE WARTO MIEĆ LOKALNĄ WALUTĘ 

Dlaczego? Na pewno przyda się na bazarach, w niektórych dolmuszach, taksówkach (wpis o transporcie w Bodrum – tutaj), biletomatach, czy sklepach gdzie nie ma opcji płatności kartą.  W miejscowościach turystycznych można płacić dolarami i euro, ale kurs będzie na pewno z korzyścią dla sprzedawcy, a nie dla nas. No i reszta wydana nam zostanie w lirach. 

Skąd wziąć lirę? Można kupić w kantorach w Polsce (raczej tylko w dużych miastach).Łatwiej i korzystniej jest kupić euro lub dolary i je wymienić w Turcji na liry. Kantorów w kurortach jest dużo. Jeśli chcemy wymienić walutę w banku, musimy mieć przy sobie paszport. W marketach sieci Migros możemy zapłacić w euro/dolarach, a reszta wydana zostanie nam w lirach, po bardzo korzystnym kursie.  

PŁATNOŚĆ KARTĄ 

Korzystna jest karta REVOLUT. Bez prowizji wypłacimy Revolutem pieniądze w bankomatach : Ziraat Bankasi, Halk Bank i Akbank. Pamiętajmy, że płacąc Revolutem wybieramy płatność w lirach – unikniemy prowizji. W przypadku kart wydawanych przez polskie banki – wszystko zależy od tego jakie mamy konto i warunki. Bez prowizji tureckiego banku wypłacimy pieniądze z bankomatu Ziraat Bankasi. Należy pamiętać, że używając karty do konta w PLN zawsze zostanie naliczona niewielka kwota za przewalutowanie z PLN.

EURO CZY DOLARY 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy. Jeszcze kilka lat temu w wielu miejscach widniał przelicznik 1/1 i ta sama cena $/€. Wiadomo, że dolar jako tańsza waluta bardziej nam się opłacał. Teraz, coraz częściej pojawiają się dwie różne ceny dla obu walut.

  • banknoty o nominale 500€ nie są honorowane w Turcji,
  • dolary z tak zwanymi „małymi głowami”, czyli serie sprzed 1996 nie są akceptowane. 

A co ze złotówkami? Złotówki lepiej zostawić w Polsce. Poza kilkoma wyjątkami ciężko wymienić je na liry.

Temat targowania, aktualnych cen i poradniki dotyczące tego co warto a czego nie warto kupić -jeszcze się tu pojawi.

Do zobaczenia!

#jakawaluta #cozabracdoturcji #euroczydolary #revolut